تبلیغات
مجتمع آموزشی ثامن الأئمه آستانا - قزاقستان - دانستنی های ضروری جهت همکاران اعزامی درباره قزاقستان و شهر آستانا
 
مجتمع آموزشی ثامن الأئمه آستانا - قزاقستان
مهربان باش دوست من

 باسمه تعالی

              

با سلام خدمت همکاران عزیز و آرزوی موفقیت در انجام مأموریتی که پیش رو دارید، لازم میدانم نکاتی را در مورد این کشور و همچنین شهر آستانا، متذکر شوم.

                 قبل از حرکت از تهران، حتماً هماهنگی های لازم در خصوص زمان پرواز، شماره پرواز، مسیر پرواز، تعداد افراد خانواده و اطلاعات دیگر، را با همکاران شاغل در آموزشگاه (نیروهای اعزامی سال دوم) و یا سفارت جمهوری اسلامی ایران، انجام دهید تا در زمان ورود با مشکلی مواجه نگردید. ضمن آنکه بتوان در مورد محل اسکان موقت شما، اقدامات لازم را انجام داد.

                برای ورود به کشور قزاقستان با گذرنامه خدمت، نیازی به ویزا نمی باشد و با این گذرنامه تا یکماه می توانید بدون اخذ ویزا یا کارت اقامت در کشور قزاقستان حضور داشته باشید به شرطی که پس از ورود به این کشور رجیستر شوید. برای رجیستر شدن لازم است بلافاصله پس از ورود به خاک قزاقستان ( یا حداکثر سه روز پس از ورود) ضمن مراجعه به کنسولگری سفارت جمهوری اسلامی ایران در قراقستان، و تکمیل فرمهای مربوطه، برگ رجیستری را دریافت نموده و تا زمان اخذ کارت اقامت همراه داشته باشید.

                به منظور صدور رجیستر، ویزا و کارت اقامت، داشتن عکس و فتوکپی گذرنامه الزامی است. لذا قبل از حرکت نسبت به تهیه ی حداقل 12 قطعه عکس 4*3 برای هر یک از اعضای خانواده و تهیه ی دو سری کپی از صفحات گذرنامه، اقدام فرمایید.

                همراه داشتن شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت و سایر مدارک شناسایی الزامی نیست. تنها مدرک شناسایی شما و خانواده، گذرنامه میباشد.

                پرونده تحصیلی و کارت بهداشتی فرزندانتان (بخصوص کارت واکسن) را همراه داشته باشید.

                کشور قزاقستان در گروه کشورهایی است که گواهینامه ی بین المللی را به رسمیت میشناسد. لذا میتوانید قبل از اعزام نسبت به تهیه گواهینامه بین المللی از آژانسهای مسافرتی اقدام نمایید. البته میتوانید پس از مراجعه به کشور قزاقستان ، گواهینامه رانندگی که در ایران استفاده میکردید را توسط سفارت ترجمه نموده و از آن به عنوان گواهینامه ی رانندگی استفاده کنید.

                برای تهیه ی مسکن میتوانید از مترجمین سفارت یا از همکاران اعزامی سال قبل، کمک بگیرید. خوشبختانه در شهر آستانا به دلیل نوساز بودن اکثر منازل به خصوص در قسمت جدید شهر، تمیز و لوکس بوده و از امکانات نسبتاً کاملی برخوردار است. قیمت اجاره ی منزل در شهر آستانا از 1000 دلار در ماه بالاتر است. به عنوان مثال در سال تحصیلی 90-89 ، نرخ اجاره ی منازل انتخاب شده توسط همکاران بین 1300 تا 1500 دلار با احتساب هزینه های جنبی بود.

                هنگام عقد قرارداد اجاره ، حتی الامکان قرارداد را در محل سفارت و با حضور یکی از مترجمین تنظیم نمایید و تمامی موارد مورد نظر شامل مدت زمان اجاره ی منزل، نحوه ی پرداخت شارژ منزل، هزینه ی برق و آب و تلفن و تلویزیون کابلی را دقیقاً در قرارداد ذکر نمایید و در مورد نصب ماهواره و اینترنت با صاحبخانه به توافق برسید تا مجبور به پرداخت هزینه ی اضافی نشوید. (هزینه های شارژ منزل و هزینه های جانبی توسط سرپرستی پرداخت نمیشود). ضمناً به این نکته توجه داشته باشید که اکثر مالکین اجاره ی دو یا سه ماه را در هنکام عقد قرارداد دریافت مینمایند. لازم به ذکر است که چون فوق العاده اشتغال و حق مسکن به صورت یورویی پرداخت میگردد، قرارداد را حتی  الامکان به صورت یورویی تنظیم کنید.

                با توجه به سرد بودن هوا در فصل پاییز و زمستان، خرید وسیله­ی نقلیه الزامی است. لذا در بدو ورود به کشور قزاقستان پول کافی به همراه داشته باشید تا هم بتوانید اجاره دو یا سه ماه منزل را پرداخت کنید، هم وسیله­ی نقلیه بخرید و هم از عهده­ی هزینه های جاری زندگی برآیید. قیمت ماشین متفاوت و از حدود 5000 دلار به بالاست و متوسط هزینه ی زندگی (خرید مواد غذایی )  در یک ماه حدود 600 دلار میباشد. (این قیمت ها همگی مربوط به شرایط فعلی کشور قزاقستان است و ممکن است در آینده تغییر کند)

                حقوق هر سه ماه یکبار پرداخت می­شود و با توجه به اینکه در این کشور بانک ایرانی وجود ندارد، مبالغ واریزی از طرف سرپرستی، ابتدا به حساب سفارت در بانک ملی وزارت امور خارجه (تهران) حواله شده و سپس به آستانا حواله می­گردد. این پروسه ممکن است بعضاً تا یک ماه به طول بیانجامد. بنابراین به این نکته توجه داشته باشید و نسبت به مدیریت هزینه­ها دقت کافی به عمل آورید تا با مشکلی مواجه نشوید. البته معمولاً پس از گذشت سه یا چهار ماه اول، این مشکل برطرف می­گردد.

               پس از ورود، نسبت به خرید پوشاک گرم برای فصل زمستان اقدام نمایید. اصولاً لباس­های گرمی که در ایران مـورد استفاده قــرار می­گیرد، جوابگوی سرمای زمستان شهر آستانا نیست و بهتر است از کفش و لباسهایی که داخل آنها پوشیده از خز، است استفاده گردد.

                فصل سرما از اواخر آبان ماه شروع شده و غالباً تا اواسط فروردین ماه ادامه می­یابد. دمای هوا در بعضی از شب­ها تا 30 درجه زیر صفر نیز می­رسد و به علت بارش برف ، اکثر مناطق شهر (به جز خیابان­های اصلی) یخبندان است.

                از نظر تأمین مواد غذایی (گوشت، مرغ، برنج، روغن، حبوبات، نان، میوه و ...) هیچ مشکلی وجود ندارد و از تمامی فروشگاه­های بزرگ و سوپر مارکت­ها می­توان مواد مورد نیاز را تأمین کرد. بنابراین نیازی به آوردن مواد غذایی به صورت خشک شده یا کنسرو شده از ایران ندارید. فقط سبزیجات را در صورت لزوم می­توانید به صورت خشک شده از ایران همراه داشته باشید.

                قبل از اعزام یک حساب ارزی (یورویی ) در یکی از بانکهای ملی یا ملت در شهر محل اقامت خود افتتاح نمایید تا در صورت لزوم بتوانید حقوق خود را به ایران حواله کنید.

                با توجه به اینکه نیروهای اعزامی باید 36 ساعت در هفته تدریس داشته باشند و با توجه به آمار دانش آموران این مجتمع (حدود   25نفر) ممکن است مجبور شوید علاوه بر رشته­ی تخصصی خود، دروس دیگر را نیز تدریس نمایید. در این رابطه قبل از اعزام با همکاران اعزامی سال قبل که در مجتمع حضور دارند تماس داشته باشید و از برنامه­ی درسی خود مطلع شوید تا بتوانید کتب کمک درسی مورد نیاز خود را تهیه کنید.

                چنانچه CD آموزشی، کتاب کمک درسی ، نمونه سؤال و ... در اختیار دارید و محدودیتی برای آوردن آنها از نظر وزن بار، ندارید، آنها را همراه بیاورید. البته در آموزشگاه کتابهای کمک درسی و CD های آموزشی برای اکثر دروس وجود دارد، ولی با توجه به تغییرات کتب درسی ممکن است کتابهای جدیدتری مورد نیاز باشد.

                اگر خود یا افراد خانواده داروی خاصی را مصرف می­کنید، بهتر است این دارو را به مقدار لازم در ایران تهیه کنید، چون ممکن است در اینجا قادر به تهیه­ی همان نوع دارو، نباشید. البته در شهر آستانا یک پزشک ایرانی وجود دارد که می­تواند راهنمای خوبی برای شما در این زمینه باشد.

                زبان رسمی مردم این کشور قزاقی است ولی به زبان روسی نیز مسلط می­باشند. فروشندگان و افراد عادی نسبت به زبان انگلیسی بیگانه­­اند. لذا بهتر است قبل از اعزام با حروف روسی و چند مکالمه­ی ساده و البته پرکاربرد آشنا شوید. در این رابطه مراجعه به کتاب « روسی در سفر» پیشنهاد می­گردد.

                از مراکز دیدنی شهر آستانا می­توان به پارک بزرگ بایتریک ، پارکهای سطح شهر، پارکهای حاشیه­ی رودخانه­ای که از وسط شهر مــی­گذرد، مجموعه­های تفریحی سرپوشیده شامل: خان شاتیر، مگا ، آسیا پارک ، کروئن ، ساریارکا و ... ، موزه­ی ریاست جمهوری، آکواریوم ، سیرک و ... اشاره نمود.

              واحد پول کشور قزاقستان تینگه میباشد. در حال حاضر (20 ژوئن 2011 )با توجه به نرخ دلار (هر دلار 145 تینگه ، هر تینگه حدود 75 ریال میباشد. قیمت یورو متغیر بوده و هر یورو از 202 تا 212 تینگه بسته به شرایط بازار ، به فروش میرسد.

 آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :